Hopp til hovedinnhold
Modul

Automasjon for elektrikere – introduksjon

Spesialisert kompetanse for å møte økt automatisering er etterspurt i mange bransjer. Denne modulen er den første av tre som skal gi elektrikere økt kompetanse innenfor automasjon.

Hold deg oppdatert på studier og moduler som interesserer deg

Få viktig informasjon og praktiske oppdateringer rett i innboksen – enkelt og uforpliktende.

To studenter står og styrer en robot på Læringsfabrikken
Foto: Jan Tore Øverstad
  • Tekniske fag
5 studiepoeng

1 Alternativ for gjennomføring

  • Nettbasert med samlinger

    Lokasjon

    Raufoss

    Oppstartsdato

    22. september 2026

    Søknadsfrist

    16. august 2026

    Søknadsfrist

    Har søknadsfristen gått ut? Det kan fortsatt være ledige plasser. Hvis du søker etter utgått frist, gi beskjed til oss ved å sende en e-post til firmapost@fagskolen-innlandet.no. Det er ikke lenger mulig å søke når det er mindre enn en uke til oppstart.

    Kode

    Studieavgift

    kr. 0

    Studieavgift: Automasjon for elektrikere – introduksjon - Nettbasert med samlinger

    Foreløpig er det ingen studieavgift på modulutdanninger. Du må regne med kostnader til bøker og annet studiemateriell.

Hva lærer du?

Følgende emner inngår i modulen:

  1. Elektriske skjema
  2. Hydraulikk – Pneumatikk – Sekvensforståelse
  3. Komponentforståelse
  4. Introduksjon til maskindirektiv

Modul 1 skal gi en introduksjon til automasjon, med økt kompetanse i å lese tegningsdokumentasjon og å forstå komponenter.

Gjennomføring

Modulen er en kombinasjon av fysiske og nettbaserte samlinger.

Det starter med en samling over to dager der du blir kjent med dine medstudenter, lærere og skolen. Deretter er det en kveldsøkt på teams før vi fortsetter med en ny samlingsdag. Slik skapes et trygt miljø som gjør det lettere å aktivt delta i undervisningen også på Teams.

Deretter er det flere kveldsøkter på Teams, før klassen møtes igjen fysisk til en avsluttende samlingsdag. Totalt er det tre teamssamlinger og fire samlingsdager, alle på Fagskolen Innlandets lokaler i Læringsfabrikken på Raufoss.

Utdanningen består av en blanding av teori og praksis i tillegg til bedriftsbesøk. Gruppearbeid er en viktig arbeidsform, og du skal knytte det du lærer på modulen til din egen arbeidsplass. Målet er å gi deg både teoretisk kunnskap og praktisk erfaring, samt innsikt i hvordan teorien anvendes.

Hvem er dette for?

Du har fagbrev som elektriker og du ønsker en bredere kompetanse for å møte økt digitalisering og automatisering i arbeidslivet.

Hvilken nytteverdi vil du oppnå?

Fullført modul gir deg 5studiepoeng, og er den første av totalt tre moduler i «Automatisering for elektrikere». De to neste modulene er på 10 studiepoeng hver. Denne modulen gir deg forståelse for automasjonsfaget og et grunnlag til å gå videre med modul 2 og modul 3.

Nyttig å vite rundt søknadsprosessen

Her finner du nyttig informasjon og viktige lenker - om du ønsker å søke deg inn på dette studiet.

Opptakskrav

Opptakskravet er:

1. Fullført og bestått videregående opplæring med fagbrev/svennebrev og generell studiekompetanse.

Eller:

2. Søkeren må dokumentere tilstrekkelig relevant praksis, tilsvarende de krav som stilles til fullført og bestått videregående opplæring innenfor et av de godkjente lærefagene som kvalifiserer til opptak til studietilbudet. Praksisen kan være opparbeidet gjennom arbeids- og samfunnsliv, frivillig sektor, utdanning, kurs eller annet. For opptak på grunnlag av dokumentert relevant praksis, må søker være 23 år eller eldre i opptaksåret.

Søkere som kan dokumentere at de skal gjennomføre fag-/svenneprøve etter opptaksfristen, kan tildeles plass på vilkår om bestått prøve.

Godkjente fagbrev

Finner du ikke ditt fagbrev i oversikten? Du kan likevel være kvalifisert på bakgrunn av praksis eller annen erfaring. Ta kontakt med skolen for spørsmål; e-post: radgiver@fagskolen-innlandet.no

Læringsutbytte for denne modulen
  • har kunnskap om dokumentasjon innen styringssystemer
  • har kunnskap om teknisk utstyr og komponenter som anvendes i automatiserte anlegg
  • har innsikt i egne utviklingsmuligheter innen fagfeltet styringssystemer
  • kan lese og forstå enkle skjemaer for elektriske, pneumatiske og hydrauliske systemer
  • kan utveksle synspunkter med andre innenfor automatiseringsbransjen ved å drøfte løsninger for effektivt vedlikehold og miljøhensyn
  • har kjennskap til maskindirektivet
Samlingsdatoer

Fysiske samlinger
Tirsdag 22. september
Onsdag 23. september
Tirsdag 27. oktober
Torsdag 3. desember

Teamssamlinger
Torsdag 15. oktober
Onsdag 4. november
Onsdag 25. november

Med forbehold om endringer

Kontaktpersoner faglig innhold

  • Avdelingsleder elektro og automatisering og Læringsfabrikken

    Hanne Marken

Spørsmål om søknad, dokumentasjon og regelverk

  • Prosjektrådgiver

    Frede Stenslie

  • Sekretær

    Ingeborg Øyhus Svendsen