Hopp til hovedinnhold
Modul

Automasjon for elektrikere - Robot og regulering

Spesialisert kompetanse for å møte økt automatisering og digitalisering er etterspurt i mange bransjer. Denne modulen er den siste av tre som skal gi elektrikere økt kompetanse innenfor automatisering.

Hold deg oppdatert på studier og moduler som interesserer deg

Få viktig informasjon og praktiske oppdateringer rett i innboksen – enkelt og uforpliktende.

To studenter snakker sammen. De er på Læringsfabrikken, og i forgrunnen ses en robotarm
Foto: Jan Tore Øverstad

Planlagt oppstart på Raufoss høst 2027.

Hva lærer du?

Følgende emner inngår i modulen:

  1. Robotisering
  2. Visjon

Modul 3 skal gi økt kompetanse i kommunikasjon, sikkerhet og OT/IT.

Gjennomføring

Modulen er en kombinasjon av fysiske og nettbaserte samlinger. Den starter med en kort nettsamling med installering av software, før du møter til dagssamling der du blir kjent med dine medstudenter, lærere og skolen. Slik skapes et trygt miljø som gjør det lettere å aktivt delta i undervisningen også på Teams.

Deretter er det en kveldsøkt på Teams, før klassen møtes igjen todagers fysisk samling. Totalt er det seks samlingsdager, alle på Fagskolen Innlandets lokaler i Læringsfabrikken på Raufoss, og fire nettsamlinger/kveldsøkter på Teams.

Utdanningen består av en blanding av teori og praksis i skolens laber. Gruppearbeid er en viktig arbeidsform, og du skal knytte det du lærer på modulen til din egen arbeidsplass og gruppearbeid. Målet er å gi deg både teoretisk kunnskap og praktisk erfaring, samt innsikt i hvordan teorien anvendes

Hvem er dette for?

Du har fagbrev som elektriker og du ønsker en bredere kompetanse for å møte økt digitalisering og automatisering i arbeidslivet.

Hvilken nytteverdi vil du oppnå?

Fullført modul gir deg 10 studiepoeng, og er den andre av totalt tre moduler i «Automatisering for elektrikere». Totalt gir de tre modulene 25 studiepoeng.

Nyttig å vite rundt søknadsprosessen

Her finner du nyttig informasjon og viktige lenker - om du ønsker å søke deg inn på dette studiet.

Opptakskrav

Opptakskravet er:

1. Fullført og bestått videregående opplæring med fagbrev/svennebrev og generell studiekompetanse.

Eller:

2. Søkeren må dokumentere tilstrekkelig relevant praksis, tilsvarende de krav som stilles til fullført og bestått videregående opplæring innenfor et av de godkjente lærefagene som kvalifiserer til opptak til studietilbudet. Praksisen kan være opparbeidet gjennom arbeids- og samfunnsliv, frivillig sektor, utdanning, kurs eller annet. For opptak på grunnlag av dokumentert relevant praksis, må søker være 23 år eller eldre i opptaksåret.

Søkere som kan dokumentere at de skal gjennomføre fag-/svenneprøve etter opptaksfristen, kan tildeles plass på vilkår om bestått prøve.

Godkjente fagbrev

Finner du ikke ditt fagbrev i oversikten? Du kan likevel være kvalifisert på bakgrunn av praksis eller annen erfaring. Ta kontakt med skolen for spørsmål; e-post: radgiver@fagskolen-innlandet.no

Læringsutbytte for denne modulen
  • har kunnskap om kalibrering og justering av instrumenter innen automatiserte anlegg
  • har kunnskap om målemetoder, analyseverktøy og teknisk utstyr som anvendes i automatiserte anlegg
  • har kjennskap til reguleringstekniske systemer
  • har kjennskap til og kan gjøre rede for sine valg med hensyn til teknisk kvalitet og integrering i et automasjonsanlegg
  • kan bidra til optimalisering av automatiserte anlegg med robot ved bruk av simuleringsprogramvare
Samlingsdatoer

Datoer kommer når modulen settes opp

Kontaktpersoner faglig innhold

  • Avdelingsleder elektro og automatisering og Læringsfabrikken

    Hanne Marken

Spørsmål om søknad, dokumentasjon og regelverk

  • Prosjektrådgiver

    Frede Stenslie

  • Sekretær

    Ingeborg Øyhus Svendsen