Hopp til hovedinnhold

Suksess for helseteknologidagen: – Inspirerende og svært nyttig

Helseteknologidagen på Fagskolen Innlandet tiltrakk seg mange ivrige studenter, leverandører og beøkende fra helsesektoren.

Et lyst og åpent lokale fylt med mennesker som står ved ulike utstillingsstasjoner. Studenter i samtale med utstillere om teknsik utstyr.
Stor aktivitet under Helseteknologidagen ved Fagskolen Innlandet. Over 20 leverandører viste frem fremtidens løsninger for studenter og besøkende fra helsesektoren.

Årlig arrangerer Fagskolen Innlandet en dag med spesielt fokus på helseteknologi. På fagdagen deltar det mange studenter, og det er et bredt spekter med leverandører av helseteknologi på stand. HelseINN stilte dessuten med et mobilt visningshjem.

– Vi ser fornøyde studenter, leverandører og kollegaer, sier Pim Benschop, lærer i helseteknologi ved Fagskolen Innlandet.

– Det er viktig at vi får til et slik arrangement her i regionen som er åpent, gratis og spennende.

Med 20 leverandører på plass hadde studentene mye å få med seg fra dagen.

– Studentene fikk jobbe med relevante case, besøke utstillingsområdet og høre presentasjoner fra ulike leverandører, sier Benschop og fortsetter:

– Det var også besøk fra mange folk «utenfra». Det var flere representanter fra forskjellige kommuner, til og med fra Helseetaten i Oslo. Almas hus besøkte også skolen i anledning arrangementet.

Best oversikt

En mann i forgrunnen har på seg et hvitt VR-headset og holder en kontroller i hånden. Han ser rett frem. I bakgrunnen, litt ute av fokus, sitter en person på en sofa i et moderne lounge-område.
– Vi ønsket at flere skulle kunne lære seg om helseteknologi og utstyr. Her tester en deltaker et VR-headset, en teknologi med stort potensial innen blant annet rehabilitering og opplæring i helsevesenet.

Benschop er klar på viktigheten av at helsepersonell som står nærmest på brukerne i hverdagen har kunnskap om ulike teknologier.

– De har best oversikt over brukernes behov og kan være med på å vurdere hvilken teknologi som kan være aktuell å bruke i ulike situasjoner. Jeg tror alle som deltok på helseteknologidagen lærte mye de kunne ta med seg tilbake på jobben, sier Benschop.

Han er allerede i gang med planleggingen av neste års arrangement.

– Planen til neste år er få med flere folk fra kommuner og spesialisthelsetjeneste som forteller om erfaringer med helseteknologi, samt også pasienter som forteller om sine erfaringer med bruk av helseteknologi, sier Benschop.

Inspirerende

Bilde av Liri Vefring og kollega på messen
Foto: Liri Vefring fra Fysioline Norway AS demonstrerer avansert rehabiliterings-teknologi. Dialogen mellom leverandør og student er avgjørende for god implementering i helsevesenet.

Liri Vefring, fysioterapeut og lokal salgsspesialist i Fysioline Norway AS, deltok på Helseteknologidagen.

– Det var både inspirerende og svært nyttig å delta. Arrangementet gir en viktig møteplass mellom utdanning, studenter og leverandører av helseteknologi. For oss er det spesielt verdifullt å møte både studenter og fagpersoner som allerede jobber i helsevesenet, og som ønsker å styrke sin kompetanse innen teknologi gjennom videreutdanning, sier Vefring.

Fysioline er en av Nordens største leverandører av robotikk og avanserte teknologiske løsninger innen rehabilitering. Vefring sier de ser tydelig hvordan teknologi kan bidra til bedre behandlingsmuligheter.

– Å kunne vise frem ulike løsninger og diskutere deres potensial med studenter og helsepersonell er derfor svært verdifullt for oss. Det fikk vi gjort under helseteknologidagen, sier Vefring.

Det er denne dialogen som gjør det viktig for dem med tilstedeværelse på slike arrangementer.

– Vi får dialog direkte med personer som allerede kjenner utfordringene i helsevesenet fra innsiden. Det er viktig å være til stede der både fremtidens og dagens helsepersonell utvikler sin kompetanse, sier Vefring.

Løsning

Hun er klar på at Helsevesenet står overfor store utfordringer i årene som kommer, med en økende eldre befolkning og samtidig knapphet på helsepersonell.

– Teknologi vil være en sentral del av løsningen for å sikre bærekraftige helsetjenester. Gjennom robotikk, automatisering og avansert rehabiliteringsteknologi kan mange behandlingsprosesser effektiviseres og støtte helsepersonell i arbeidshverdagen, sier Vefring og legger til:

– Målet er ikke å erstatte mennesker, men å bidra til bedre ressursutnyttelse og frigjøre mer tid til pasientnært arbeid.

Viktig utdanning

En gruppe mennesker står og prater og smiler i en pause under fagdagen. Noen holder kaffekopper, og i bakgrunnen ser man utstillingsboder.
– Det er viktig at vi får til et slik arrangement i regionen, sier lærer Pim Benschop. Helseteknologidagen fungerer som en viktig møteplass for uformell dialog og nettverksbygging mellom studenter og arbeidslivet.

Hun roser også helseteknologiutdanningen ved Fagskolen Innlandet og er klar på at den er svært viktig for dem.

– Teknologiforståelse i helsevesenet blir stadig mer avgjørende, spesielt etter hvert som mer avansert utstyr og robotiske løsninger tas i bruk i klinisk praksis. At mange av studentene allerede jobber i helsevesenet og tar utdanningen som en tilleggsutdanning, gjør kompetansen ekstra verdifull, sier Vefring og fortsetter:

– De kan ta med seg ny kunnskap om teknologi direkte tilbake til arbeidsplassene sine, noe som bidrar til økt forståelse, bedre implementering og mer effektiv bruk av medisinsk teknologi.

Dette er naturligvis svært viktig for dem som leverandør.

– Det er svært positivt å se utdanninger som fokuserer på helseteknologi. Det bidrar til å bygge den kompetansen som trengs for at fremtidens helsevesen skal kunne ta i bruk teknologi på en trygg, effektiv og bærekraftig måte, sier Vefring.